Om Svendborg Erhvervsråd

Svendborg Erhvervsråd rådgiver kommunen på områder af betydning for erhvervslivet. Gennem vores rådgivning ønsker vi:

  • at koordinere og formidle erhvervsinteresser over for kommunen.
  • at være dagsordenssættende således, at erhvervslivets synspunkter synliggøres og tillægges den nødvendige vægt og prioritering.
  • at indgå i relevante formelle og uformelle samarbejder i kommunalt-, tværkommunalt- og Væksthusregi.

Svendborg Erhvervsråd formidler til det lokale erhvervsliv kommunale overvejelser og beslutninger af betydning for den lokale erhvervsudvikling.

Ledelse og fokusområder

René-Ringsted

Svendborg Erhvervsråd

René Ringsted
– formand

Jesper-Bernhardt

MARITIMT KRAFTCENTER

Jesper Bernhardt
– næstformand

Maria-Schaumann

IVÆRKSÆTTERI

Maria Schaumann
– næstformand

Claus-Bjerregaard

Kultur og
turisme

Claus Bjerregaard
– næstformand

Formanden René Ringsted udtaler

“Svendborg Erhvervsråd er i gang med en spændende udvikling. Erhvervsrådet er en uundværlig del af fundamentet i et velfungerende erhvervsklima som erhvervslivets stemme i samarbejdet med kommunalbestyrelsen.”

Medlemmer af Svendborg Erhvervsråd

René Ringsted

Formand, rådgiver
email: rr@halberg-properties.dk 

Maria Schaumann

Næstformand, rådgiver – jura
e-mail: ms@advokatfyn.dk

Jesper Bernhardt

Næstformand, Maritime uddannelser
e-mail: jeb@simac.dk

Claus Bjerregaard

Direktør, Borgerforeningen Svendborg Teater
e-mail: claus@bfst.dk

Per Nykjær Jensen

Erhvervsforum Svendborg
e-mail: pnj@eumt.eu

Ole Farshøj

Dansk Byggeri Sydfyn
e-mail: farshoej@muehlhan.com

Allan Kruse

Svendborg Erhvervsskole
e-mail: akru@sesg.dk

Torben Madsen

Industrien Sydfyn
e-mail: tm@sbs.dk

Michael Søndergaard

Dansk Industri
e-mail: mso@scanhide.dk

Martin Larsen

Shopping Svendborg
e-mail: martin@radiodiablo.dk

Morten Raft

Svendborg Håndværker & Industriforening
e-mail: mr@fynskefarver.dk

Anders Ulrich

Sydfyns Turistforening
e-mail: anders@gorillapark.dk

Freddy Knecht

FH Fagbevægelsens Hovedorganisation
e-mail: frnk@danskmetal.dk

Charlotte Kirkegaard Flugt

SIMAC / Mars
e-mail: ckf@simac.dk

Kenneth Seerup

Rådgiver IT
e-mail: kenneth.seerup@ist.com

Frederik Harald Halberg

Største private arbejdsplads
e-mail: halberg@halberg-as.dk

Bo Hansen

Borgmester
e-mail: bo.hansen@svendborg.dk

Henrik Nielsen

Viceborgmester
e-mail: nielsen@svendborg.dk

John Arly Henriksen

Formand for Erhvervs- og turismeudvalget
e-mail: john.arly.henriksen@svendborg.dk